Jak wyglądają lekcje w szkole średniej?

Lekcje w szkole średniej znacznie różnią się od tych, które odbywają się w szkole podstawowej. Nauczyciele mają znacznie inne podejście do uczniów, a do tego sami uczniowie chcą być traktowani w bardziej dorosły sposób. Nowym osobom w placówce może się to nie podobać, bo zmusza ich do przystosowania się do nieznanego im wcześniej systemu. Jednak w znacznej większości przypadków taka zmiana wychodzi na dobre.

Nikt nie dyktuje notatek

W szkole średniej bardzo niewielu nauczycieli decyduje się na dyktowanie notatek uczniom. Niektórzy pedagodzy robią to przez pierwszy miesiąc, żeby nowe osoby w szkole miały czas zaadaptować się do obowiązującego systemu nauki, ale po tym czasie przeważnie przestają. Lekcje mają raczej formy luźnego wykładu, a to na uczniach spoczywa odpowiedzialność za przygotowanie dla siebie materiałów do nauki. Wykonywanie notatek samodzielnie jest wbrew pozorom bardzo dobrym rozwiązaniem. Zmuszają ucznia do skupiania się na lekcji cały czas i od razu pozwalają analizować informacje, które do niego docierają.

Sam musisz przestrzegać terminów

W szkole średniej umawiasz się z nauczycielem na konkretny termin i musisz go dotrzymać. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie się na nim wstawić, możesz do niego napisać przez komunikator wewnętrzny szkoły. To samo tyczy się oddawania prac, to twoim obowiązkiem jest dotrzymanie terminów. Jeśli się do nich nie zastosujesz, możesz narazić się na problemy zarówno u nauczyciela, jak i u klasy, którą zaczniesz opóźniać. Dostosowanie się pod kogoś może Ci na początku nie pasować, ale w ten sposób nauczysz się dotrzymywać terminów również w przyszłej pracy, którą będziesz musiał objąć dorosłym życiu.

Musisz dostosować się do większości

W szkole średniej twoje zdanie jako jednostki nie będzie się liczyło w porównaniu do społeczności szkoły. Możesz mieć swój znaczący głos w klasie, jeśli uda Ci się przekonać resztę uczniów charyzmą, że jesteś warty posłuchania. Jednak ostatecznie i tak będziesz musiał poddać się, jeśli większość będzie wymagała czegoś innego. To tyczy się jednakowo umawiania terminów sprawdzianów, głosowania na konkretne rozwiązania, czy tworzenia grup. Większość w szkole średniej będzie zawsze miała rację i musisz się do tego dostosować. Buntowanie się przysporzy Ci tylko niepotrzebnych problemów i zmarnuje twój czas.