Jak przetrwać szkołę bez podręcznika?

Wielu rodziców przed rokiem szkolnym namawia swoje dzieci, żeby na szybko kupowały podręczniki, ale niekoniecznie jest to dziś dobra strategia. Szczególnie w szkole średniej sporo uczniów podręczników zwyczajnie nie potrzebuje i to nie dlatego, że zamierzają odpuścić sobie naukę. Dla wielu z nich inne pomoce naukowe będą znacznie ważniejsze, a do tego nie będą skupiać się na wszystkich przedmiotach, których będą się uczyć w danym roku szkolnym.

Stawiaj na bardziej pomocne materiały

Jeśli w tym roku przystępujesz do matury albo już teraz myślisz o tym, jakie rozszerzenie na niej wybierzesz, to nie musisz kupować podręcznika, jeśli czujesz, że Ci się on nie przyda. Takie myśli najczęściej przychodzą po pierwszej klasie, kiedy po roku korzystania z konkretnego tytułu z danego wydawnictwa nie czujesz się wystarczająco nauczony danych zagadnień. Zamiast tego postaw na inne podręcznik albo od razu kup dla siebie repetytorium. Nie ma sensu ładować pieniędzy w coś, co uważasz za niepotrzebne, zwłaszcza że podręczniki są coraz droższe, a nowe sztuki potrafią sięgać wartości 50 zł.

Korzystaj z biblioteki

W bibliotekach szkolnych przeważnie są dostępne podręczniki, z których obecnie korzysta się na lekcjach. Jeśli jakiś przedmiot masz tylko jedną godzinę tygodniowo albo nie jesteś nim zainteresowany, to postaraj się z nich korzystać. Wypożyczenie podręcznika godzinę przed lekcją nie powinno być żadnym problemem. Jeśli nauczyciel nie ma problemu z tym, z jakiego źródła czerpiesz swoją książkę, to biblioteka będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz kupować danych tytułów. W ten sposób oszczędzisz pieniądze i jednocześnie nie zabierzesz książki nikomu, kto może jej potrzebować.

Pożyczaj podręczniki od innych klas

W wielu szkołach nauczyciele przychodzą raz w tygodniu i uczą wszystkie klasy, które mają z nimi zajęcia. Jeśli w twojej placówce sytuacja wygląda podobnie, możesz pożyczyć książkę od znajomego z innej klasy. Jeśli chcesz być w stosunku do niego w porządku, możesz odstąpić mu część pieniędzy, które za nią zapłacił. W ten sposób nie tylko nie wydasz pełnej kwoty na nowy podręcznik, ale do tego nie będziesz musiał go dla siebie nosić. Musisz mieć jednak świadomość tego, że takie rozwiązanie nie będzie możliwe w przypadku zeszytów ćwiczeń albo podręczników, w których są miejsca na rozwiązywanie zadań.