Jak wykonywać lepsze notatki?

Notowanie to klucz do mądrego gromadzenia wiedzy. W szkole średniej wielu nauczycieli nie dyktuje już tego, co musi znaleźć się w zeszycie, a nawet jeśli to robi, to wymaga od Ciebie większej wiedzy. Samodzielne robienie notatek pomaga Ci zapamiętać najważniejsze informacje, a do tego pobudza twój mózg do działania. Im więcej czasu w trakcie lekcji poświęcasz na pracę, tym lepsze odczujesz w przyszłości efekty.

Nie przepisuj całego podręcznika


Przepisywanie podręcznika albo dokładne odtwarzanie tego, co powiedział twój nauczyciel, mija się z celem. To, co zostało już raz zapisane, jest w twoim zasięgu i nie musisz mieć tego w jeszcze jednym miejscu. Jeśli najlepiej uczysz się poprzez przepisywanie, najpierw samodzielnie przygotuj dla siebie tekst do nauki. Dzięki temu nie będziesz tylko mechanicznie powtarzać znanej Ci doskonale czynności. Twój mózg zacznie przyswajać informacje dopiero wtedy, kiedy zaczniesz je analizować, a przepisywanie gotowych treści w ogóle Cię do tego nie zmusza. Dla większości osób to tylko strata czasu i ułuda, że się uczą.

Zapisuj wszystko swoimi słowami


Jeśli chcesz zacząć lepiej zapamiętywać informacje, spisuj je swoimi słowami. W ten sposób zmuszasz swój mózg do zastanowienia się nad przygotowywanym przez Ciebie tekstem. Zapamiętujesz nie tylko miejsce w zeszycie, gdzie go umieszczasz i rozmieszczenie tekstu, ale także jego treść. Mechaniczne przepisywanie czy dokładne spisywanie tego, co jest dyktowane, nie da Ci wyraźnych efektów. Jeśli chcesz, możesz w tym celu korzystać z obrazów albo ikon, które podziałają na Ciebie na zasadzie skojarzeń. Notatki to nie tylko tekst, to wszystko to, co pomaga Ci zapamiętać materiał i go przyswoić.

Kseruj i przyklejaj to, co nie jest dla Ciebie ważne


Są nauczyciele, którzy nigdy nie pozwolą Ci wklejać do zeszytu cudzych, skserowanych notatek, ale większość z nich nie będzie miała z tym problemu. Twój zeszyt jest dla Ciebie, możesz więc iść z nim na łatwiznę. Jeśli nie masz zamiaru się czegoś uczyć, a jedynie chcesz przygotować z danego materiału ściągi, to nie ma sensu robić z niego porządnych notatek. Zamiast tego wydrukuj przysłane Ci materiały albo skseruj je od kogoś innego. Warto mieć je profilaktycznie, ale niekoniecznie w wygodnej i użyteczniej formie. Nie staraj się dla czegoś, na czym Ci nie zależy. Zamiast tego pracują mądrze, a nie ciężko.