Jak doraźnie radzić sobie z trudnymi emocjami?

Radzenie sobie z emocjami to zdolność osoby do odczuwania swoich emocji, charakteryzowania ich, przeżywania i wyzwalania. Dla organizmu nie ma emocji pozytywnych i negatywnych, wszystkie są do czegoś potrzebne. Na przykład gniew, strach i smutek mogą wskazywać na niebezpieczeństwo lub na to, że coś nie jest dobre dla osoby doświadczającej tego w danej sytuacji. Niezadowolenie zmusza do działania, do szukania nowych dróg i nowych możliwości. Dlatego też złym pomysłem jest tłumienie lub ignorowanie emocji. W każdym razie niosą one ze sobą cenne informacje. Inna sprawa, że nie wszyscy mogą czytać i korzystać z tego zasobu, dlatego poniższe wskazówki dotyczące radzenia sobie z emocjami są udostępnione.

Wdech, wydech i tak dalej.

Specjaliści przypominają, że podczas rozdrażnienia przestawiamy się na płytkie oddychanie, co z kolei ogranicza dostęp do odpowiedniej ilości tlenu i uniemożliwia koncentrację. Proponuje się więc zacząć oddychać powoli i głęboko, aby przenieść wszystkie emocje na proces, dzięki któremu po pewnym czasie osiągnie się harmonijny stan spokoju. Na przykład miłośnicy jogi i medytacji wiedzą, że prawidłowe oddychanie czyni cuda, i zalecają wszystkim, by spróbowali tego na własną rękę.

Aktywność fizyczna zamiast stresu.

Kiedy ktoś się złości, wydziela się adrenalina, która przygotowuje organizm na ewentualne zagrożenie. Dlatego często chcesz się postawić i pokazać przestępcy, kto tu rządzi. Eksperci zalecają w takim przypadku wykonanie jakiegoś pomysłowego zajęcia, które pozwoli uwolnić energię. Na przykład zrób 20 przysiadów, przebiegnij kilka okrążeń, wstań i tak dalej.

Humor jest najlepszym lekarstwem.

Śmiech, zdaniem ekspertów, doskonale pomaga radzić sobie z atakiem złości, dlatego zaleca się, aby nie eskalować sytuacji, a w porę przełożyć ją na żarty. W ten sposób można utrzymać stan psychiczno-emocjonalny bez psucia relacji z innymi. Nie wysilaj się za bardzo, bo ludzie pomyślą, że się z nich śmiejesz i poważnie się obrażą.

Daj sobie czas na odreagowanie.

Ciągłe przeżywanie intensywnych emocji w sobie może spowodować, że inni, którzy ich nie doświadczyli, też je przeżyją. Aby temu zapobiec, psychologowie zalecają, by od czasu do czasu dać upust uczuciom, co nazywane jest „wypuszczaniem pary”. Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego momentu, tak aby ktoś nie został przypadkowo uderzony przez falę emocji (np. można ćwiczyć boks, zagrać mecz ulubionej drużyny sportowej, gdzieś, gdzie można coś uderzyć lub złamać itp.) Po takich manewrach osoba na pewno poczuje się lepiej, a żeby sytuacja się nie powtórzyła, należy starać się nie popadać w skrajności i nie mówić innym, co dokładnie nie pomaga.

Przejdź się na spacer.

Innym sposobem na pozbycie się stresu i wyciszenie emocji jest spacer po ulubionych ulicach lub w parku. Ta ostatnia opcja jest najbardziej pożądana, ponieważ rośliny wydzielają tlen, który pozwala myśleć jaśniej i widzieć sytuację w bardziej ogólny sposób. Spacer po mieście może być jednak odpowiedni także wtedy, gdy wybierze się na niego miejsca ciche i ustronne, co sprzyja myśleniu o czymś przyjemnym.

Wyrażanie emocji na papierze.

W papierze mieści się wszystko — to powiedzenie, wymyślone dawno temu, stało się bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Wielu współczesnych ludzi już dawno przestawiło się na wirtualne listy, zapominając o przyjemnych i kojących emocjach, jakie można uzyskać, po prostu przesuwając piórem po kartce papieru i zapisując wszystko, co dzieje się w danej chwili w ich wnętrzu. Aby technika ta była wystarczająco skuteczna, eksperci zalecają jak najdokładniejsze zapisanie aktualnego stanu (pamiętając o wszystkim, aż do najmniejszego szczegółu), a następnie podzielenie pisma na małe kawałki. W ten sposób można uwolnić się od gniewu, a także przebaczyć sprawcom.

Weź zimny prysznic.

Albo przynajmniej umyj twarz zimną wodą. Zdaniem ekspertów zabieg ten pomaga uporać się z gorącem emocji, schłodzić receptory nerwowe, nasycić organizm tlenem i w konsekwencji szybciej się uspokoić. Zamiast więc walczyć i próbować bronić swojego stanowiska, lepiej zaproponować szklankę zimnej wody, a potem pójść do łazienki, żeby się trochę ochłodzić.

Oto kilka propozycji ekspertów dotyczących radzenia sobie z emocjami takimi jak złość, strach i smutek, tak aby nie kontrolowały one naszego życia. Co więcej, emocje trwają przez całe życie, a wiedza o tym, jak sobie z nimi radzić, pomoże poprawić codzienne relacje.