Jak odróżnić hejt od krytyki?

Krytyka jest dziś cały czas mylona z hejtem. Wielu twórców przyznaje, że krytyka jest u nich na profilu czy kanale pożądana, ale ma być wyrażona w miły sposób, bez nienawiści czy atakowania. W taki sposób w zasadzie zamyka się na każdy komentarz, który faktycznie wytyka błędy. Takie podejście nie pomaga w zdobyciu fanów i może hamować rozwój, o ile dana osoba sama nie dostrzega błędów, które widzą jej odbiorcy.

Hejt uderza w Ciebie, a nie to, co tworzysz


Hejt przeważnie nie uderza w to, co robisz, raczej w twoją osobę, twój wygląd albo sprzęt, jakim się posługujesz. Do tego nie zwraca uwagi na to, co jest źle, a co zwyczajnie nie podoba się danej osobie. Zazwyczaj kiedy mówi się o hejcie, ma się na myśli nieprzyjemne, agresywne komentarze, podszyte wulgaryzmami, ale to każda uwaga, która ewidentnie ma na celu wywołanie u Ciebie złego samopoczucia. To może być pozornie miły komentarz, ale mimo wszystko wbijający Ci szpilę i sprawiający, że czujesz się gorzej. Hejt może być miły, a krytyka nie, ale nie zmienia to ich natury, o czym zawsze musisz pamiętać.

Krytyka zwraca Ci uwagę na twoje błędy


Krytyka zawsze skupia się na tym, co robisz. Osoba, która ją zostawia, przeważnie ma dobre intencje, chce w jakiś sposób na prowadzić Cię na dobre tory. Może w tym celu być miła i punktować Ci konkretnie, co i jak zmienić, ale czasami może to być rzucony na wiatr komentarz, bardziej do innych widzów, niż do Ciebie, że coś Ci się nie udało albo musisz nad czymś popracować. Dopóki dana osoba nie skupia się na twoim wyglądzie, nie obraża Cię i nie chce wprawić Cię w gorszy nastrój, nie ma mowy o hejcie, nawet jeśli to, co czytasz, w ogóle Ci się nie podoba i w pierwszym odruchu masz ochotę zgłosić komentarz.

Ostra krytyka to jeszcze nie hejt


Krytyka może być przekazana w niemiły i chamski sposób, ale niektóre osoby zwyczajnie nie potrafią wypowiadać się w innym tonie, kiedy czują się lepsze. Może się też zdarzyć, że ktoś wypunktuje w komentarzu całą masę błędów, które udało Ci się popełnić, a których wcześniej nie dostrzegłaś. Wtedy dalej jest to krytyka. Kiedy robisz coś niewłaściwego albo wypowiadasz się na tematy, na których w ogóle się nie znasz, to nie możesz mieć komuś za złe, że wypowiada się na ten temat w mocny sposób. Hejt nie skupia się na tym, co robisz źle, a na Tobie. Ostra krytyka to też krytyka, nawet jeśli potrafi Cię zaboleć.